3 lehetőség és 3+1 lépés a vadgesztenyelevél-aknázómoly ellen. Ebben a bejegyzésben a vadgesztenyefák sikeres megvédésében segítek a városoknak és falvaknak azért, hogy minden településen maradjon klimatizált utca a lakóknak és a turistáknak. Hasznos linkek is lesznek!
A klímaváltozásnak köszönhetően olyan inváziós fajok is megjelentek Magyarországon, amelyek a várostűrő fákat (is) károsítják. Ennek eredménye, hogy egyre kevesebb a fa és így az árnyék is, amely alatt a hőségnapokon hűsölhetünk a szabadtéri rendezvényeken.
Ahhoz, hogy megvédjük ezektől a károsítóktól a fákat, különböző kertészeti szakterületek összehangolására van szükség. Az alábbiakban az egyik inváziós rovarfaj, a vadgesztenyelevél-aknázómoly elleni védekezés hatékony megszervezésére adok egy ötletet, hogy megkönnyítsem a szakemberekkel (ebben az esetben növényorvosokkal, növényvédelmi szakmérnökökkel) való kommunikációt.
Kertészmérnököknek és főkertészeknek:
A vadgesztenyelevél-aknázómoly fő jellemzői:
Életmód, kártétel röviden
Az aknázómoly kárképét nagyon könnyű felismerni, hiszen a fehér virágú vadgesztenyefa levelét támadja meg, amitől „foltosak és pöttyösök” lesznek a levelek, később ezek a foltok összeérnek. Ezek a foltok az aknák, amelyekben a kártevő lárvái táplálkoznak és fejlődnek, majd rajzanak. Hazánkban az 1993-tól károsító rovar háromszor rajzik évente, majd a lehullott levelekben báb formában áttelel és tavasztól folytatja a vadgesztenyefák gyengítését, pusztítását.
Vadgesztenyelevél-aknázómoly (Cameraria ohridella)
első nemzedékének aknái a levélen május végén
De miért ilyen veszélyes ez az aknázómoly?
A fertőzött fa levelei előbb lehullanak (korai lombhullás), így nem tudja a szükséges tápanyagokat felvenni, elraktározni. A korai lombhullás miatt nem tud a télre felkészülni a fa, rügyei fejletlenek lesznek. A tápanyaghiányos fejletlen rügyek kevésbé fogják bírni a hideget, így a következő szezonokban egyre kevésbé fognak kihajtani. Az évek során legyengül, veszélyessé válik a fa és ki kell vágni.
Legyengült vadgesztenyefáról viharban leszakadt ág
(játszótérre)
Akkor vágjuk ki az összes vadgesztenyefát?
Ha egyéb ok nincs, akkor nem kell kivágni a fákat, mert szerencsére már kiforrott növényvédelmi technológiák állnak rendelkezésre a vadgesztenyelevél aknázómoly visszaszorítására.
Hogyan védjük meg a fákat?
Az alábbiakban három lehetőséget mutatok be, amelyek közül kettőt már a nagyobb városok zöldfelület-fenntartásában használnak.
Az aknák, amelyekben a lárvák táplálkoznak,
már kezdenek összeérni
Hogyan szervezzük meg a városi fák növényvédelmét?
A kártevők és kórokozók elleni védekezésről sok helyen írtak már, de a megszervezéséről annál kevesebbet. A sikeres szervezésnek és a könnyebb kommunikációnak a kulcsa az egyedi kezelésről átállni az állománykezelésre. Tehát egy településnek nem vadgesztenyefái vannak csak, hanem vadgesztenyefa-állománya. Ha ezt meglépjük, akkor sokkal könnyebb lesz tervezni. Lássuk tehát azt a három triviálisnak tűnő, de annál fontosabb 3+1 lépést, ami kell a sikerhez!
+1 Azt már tudjuk, hogy a kártevő a lehullott levelekben bábozódik és telel át. Ezért az egyik fontos lépés, amivel jelentősen csökkenthetjük a fertőzés mértékét az évek folyamán, a lehullott levelek folyamatos összegyűjtése és megsemmisítése.
Egy jó hír a végére a főkertészeknek, tájépítészeknek, ha mégis vadgesztenyefát szeretnének ültetni!
A vadgesztenyelevél-aknázómoly gazdasági kárt okozó mértékben csak a fehér virágú vadgesztenyét károsítja. A hússzínű vadgesztenyét (Aesculus x carnea) és a vörös virágú vadgesztenyét (Aesculus pavia), valamint a sárga virágú vadgesztenyét (Aesculus flava) csak kismértékben károsítja vagy teljesen elkerüli. Ezért fasorok tervezésnél, fapótlásnál részesítsük ezeket előnyben, ha nehéz megoldani a későbbiekben a növényvédelmet.
Fehér virágú vadgesztenye (Aesculus hippocastanum)
virágzásban május elején Körmenden
NEM FERTŐZI A VADGESZTENYELEVÉL-AKNÁZÓMOLY!
Vörös virágú vadgesztenye (Aesculus pavia)
termése és levele június elején Körmenden
Fakataszter készítése
Kérjen időpontot telefonon!
+36 30 29 28 112
info@fokertesz.hu
Ne maradjon Magyarországon zöldfelület jó gazda nélkül!
Hasznos volt a cikk? Kérlek egy megosztással segíts, hogy minél több kertészhez eljusson ez az információ
Forrás:
Maráczi (2013): Díszfák, díszcserjék védelme. Nyugat-dunántúli Díszfaiskolák Egyesülete, Szombathely.
Jenser-Mészáros-Sáringer (1998): A szántóföldi és kertészeti növények kártevői. Mezőgazda Kiadó, Budapest.
Jenser (2003): Inegrált növényvédelem a kártevők ellen. Mezőgazda Kiadó, Budapest.
Wikipédia: Közönséges vadgesztenye
Wikipédia: Vadgesztenyelevél-aknázómoly
Dr. Szőcs Gábor: Inváziós kártevők: a vadgesztenyelevél-aknázómoly. Agroforum.hu
Zsigó György, okleveles agrármérnök, növényvédő mérnök és talajtani szakmérnök oldala
© Minden jog fenntartva Webcart.hu