Mi a különbség a csúcsrügy és a végálló rügy között? A rügyek elnevezése helyzetük szerint.
A gyümölcsfa-metszés és a rügyismeret 1.1.
Kertészmérnököknek és gyümölcstermesztőknek gyors infó
A rügyek csoportosítása helyzetük szerint és további két szakkifejezés:
A csúcsrügy vs végállórügy
Tedd el a metszőollót!
Mielőtt metszőollót fognánk, érdemes megismerkedni a gyümölcsfa felépítésével is, ezen belül a rügyekkel.
A gyümölcsfák rügyeit többféleképpen csoportosíthatjuk. Az egyik szempont a helyzetük szerinti csoportosítás.
A kezdő kertészek a nyugalmi időszakban tudják a legjobban megfigyelni a rügyek típusait helyzetük szerint. Ezért azt javaslom, hogy a blog elolvasása és a videó megnézése után menjünk ki a gyümölcsfánkhoz és hallgassuk meg újra a videót.
Négy lépésben vizsgáljuk meg a gyümölcsfánk rügyeit helyzetük szerint:
A csúcsrügy
Az oldalrügyek
A végálló rügy
A metszés és a rügyek helyzetének kapcsolata
A szakmai útmutatásokban és videókban a gyümölcsfa koronaformájának kialakításában van nagy szerepe a rügyek helyzetének. Például egy metszési bemutatón, tanfolyamon vagy egyéni kiscsoportos oktatáson (ilyet tartok én is egyéni igények szerint) gyakran halljuk azt a szakkifejezést, hogy a vesszőt csúcsrügyből neveljük tovább. Ez azt jelenti, hogy nem kell visszavágni a vesszőt. Azonban, ha azt mondják, hogy egy fejlett oldalrügyre vágjuk vissza, akkor meg kell keresni a legjobb helyzetű fejlett oldalrügyet, amely a visszavágás pillanatától végálló rügy lesz. Így az adott vesszőt végálló rügyből neveljük tovább.
Mikor (ne) vágjuk vissza a vesszőt?
Például orsókoronáknál (sudaras koronaforma) szabályozhatjuk a koronán belüli aránytalanságokat: a gyengén fejlődő sudarat vagy vázágat végálló rügyből neveljük tovább. Ezzel erősítjük a növekedésüket. A megfelelően fejlődő és jó helyzetben lévő erősebb vesszőket pedig csúcsrügyből neveljük tovább. Így kicsit fékezzük a növekedést.
Egy másik példa a termő meggyfa felkopaszodása (pl. a cigánymeggyek). Vannak olyan meggyfajták, amelyek hosszú termőveszzői csak nagyon kevés oldalhajtást nevelnek az oldalrógyekből. Ha ezeket csúcsrügyből neveljük tovább, akkor lecsökken a hajtásnövekedés az évek során és a meggy "ostorokat" képez. Az ilyen ostorok 5-6-8+ évesek is lehetnek. Ezeket mindenképpen vissza kell vágni egy olyan jól fejlett végálló rügyre, amelyből hajtás lesz.
A meggy "ostor" virágzása (videó)
Metszésoktatás
Kérjen időpontot telefonon!
+36 30 29 28 112
info@fokertesz.hu
Ne maradjon Magyarországon zöldfelület jó gazda nélkül!
Hasznos volt a cikk? Kérlek egy megosztással segíts, hogy minél több kertészhez eljusson ez az információ.
© Minden jog fenntartva Webcart.hu